Izbornik
komunalacpetrinjalogo

Komunalac Petrinja još jednom obrazložio prijedlog povećanja cijena odvoza otpada

PETRINJA – Odluka o poskupljenju odvoza otpada na području Petrinje skinuta je s Dnevnog reda 28.sjednice Gradskog vijeća, a sada je Komunalac Petrinja poslao dodatno obrazloženje prijedloga povećanja cijena pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Petrinje. Isto prenosimo u cijelosti.

„Komunalac Petrinja d.o.o. kao pružatelj javne usluge skupljanja komunalnog otpada na području Grada Petrinje suočava se sa sve većim zahtjevima u ispunjenju zakonskih ciljeva u gospodarenju otpadom. Upravo je zakonskim aktima naloženo da je svaki pružatelj javne usluge morao do 2022. izdvojiti 50 % reciklabilne mase iz otpada. Zajedničkim naporima, popeli smo se na prvo mjesto u županiji po količini odvojenog reciklabilnog otpada.

Cijena javne usluge utvrđena aktima Grada Petrinje nije rasla od 2014. godine, a troškovi obavljanja javne usluge su eksponencijalno rasli.

Odluku o povećanju cijene pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada potrebno je donijeti upravo zbog povećanja troškova pružanja javne usluge.

Uz miješani komunalni otpad, od 2015. godine dodatno se odvojeno prikuplja papir, miješana ambalaža (plastična, metalna, tetrapak), biootpad i staklena ambalaža, što zahtijeva tri dodatna spremnika po korisniku i vrećicu za odvoz te uspostavljanje nove kamionske linije sakupljanja. Otvoreno je i reciklažno dvorište za problematični otpad iz kućanstva. Također, mobilno reciklažno dvorište se dostavlja u pojedina sela, četiri puta godišnje, čime su povećani troškovi sakupljanja i oporabe problematičnog otpada.

Komunalac Petrinja d.o.o. je uveo dodatnu opslužnu kamionsku liniju za prikupljanje biootpada koja se pokazala „pogotkom u sridu“ i rezultira manjim opterećenjem odlagališta biootpadom. Na terenu su svakodnevno dvije kamionske linije koje prikupljaju otpad, bilo to istovremeno sakupljanje miješanog komunalnog i biootpada ili miješanog komunalnog i „reciklabilnog (papir ili plastika). Nadalje, tijekom prikupljanja „žute kante“ na teren izlazi i treća linija za prikupljanje staklene ambalaže. Tijekom akcije prikupljana glomaznog otpada na terenu je i četvrta linija specijalnih samoutovarnih vozila „grajfera“ koji svakodnevno obilaze adrese korisnika i sakupljaju glomazni otpad, sveukupno 9 kamionskih linija mjesečno u odnosu na 4 linije prije 9 godina.

Dodatni pritisak na cijenu javne usluge proizlazi iz činjenice da su sve tvrtke za oporabu reciklabilnog otpada u privatnom vlasništvu te ne postoji zaštita cijene od strane države (osim nekih posebnih kategorija otpada). Cijena preuzimanja i oporabe reciklabilnog otpada raste, u nekim slučajevima i 150%.

Količina predanog biootpada je 2022. godine iznosila 639,56 tona, a 2023. godine iznosi 742 tone, što predstavlja rastući trend od 14%. Također je vidljiv trend rasta ostalog reciklabilnog otpada gdje je u 2023. godini prikupljena znatno veća količina miješane ambalaže u odnosu na 2020. godinu (203t/315t), više od 50%.

Količine sakupljenog glomaznog otpada zadnjih godina variraju uslijed okolnosti nastale katastrofom – potres, te se može zaključiti da u odnosu na 2019. godinu, kada se sakupilo 18 tona glomaznog otpada, količina tijekom 2021. i 2022. godine raste na otprilike 150-200t, što je u odnosu na period prije potresa višestruko veća količina.

Zaključno je vidljivo da je, osim količinskog zbrinjavanja, naglasak i na financijskom trošku oporabe odvojenog otpada, koji iz godine u godinu raste te je u nazad 9 godina porastao za 7310%.

U nastavku su prikazane količine najčešće prikupljenog otpada po godinama i vrstama otpada:

U nastavku su prikazani troškovi i prihodi Komunalca Petrinja d.o.o. koji nastaju prilikom pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada u 2023. godini:

Iz priloženih podataka vidljiva je opravdanost i nužnost povećanja cijene javne usluge sakupljanja komunalnog otpada. Dakle, potrebno je uskladiti prihode s rashodima u djelatnosti gospodarenja komunalnim otpadom kako u poslovanju ne bi bio ostvaren financijski gubitak, što bi u konačnici dovelo u pitanje ostvarenje i samog načela obvezne minimalne javne usluge koju Zakon definira kao „ekonomski održivo poslovanje te sigurnost, redovitost i kvaliteta pružanja javne usluge”, ističu iz Komunalca Petrinja.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X