spomenobsvi

Obilježena 33. obljetnica osnutka Specijalne jedinice policije „OSA“

SISAK, PETRINJA – U Sisku, a potom i u Petrinji, ove je nedjelje obilježena 33. obljetnica osnutka Specijalne jedinice policije (SJP) „OSA“. Program obljetnice, koji je organizirala Udruga Specijalne jedinice policije „OSA“, počeo je u Sisku, u krugu današnje baze Interventne jedinice policije PU sisačko-moslavačke, gdje se nalazi i spomen obilježje poginulim policajcima-specijalcima.

Počast poginulim i umrlim pripadnicima „OSA“, kao i svim drugim hrvatskim braniteljima koji su izgubili svoje živote, odana je paljenjem svijeća i zajedničkom molitvom koju je predvodio trajni đakon Vjekoslav Uvalić.

Obilježavanje 33. godišnjice osnutka SJP “OSA” i 21. obljetnice osnutka Udruge koja nosi njezino ime, nastavljeno je svečanom akademijom u prostoru Veteranskog centra u Petrinji.

Tijekom Domovinskog rata, poginulo je 8 pripadnika SJP “OSA”: Đuro Lovreković, Ivan Malinac, Marijan Dražetić, Žarko Raf, Mario Kolić, Predrag Kozar, Marinko Sesar i Ivo Križanac Dido.

Na njih, kao i na 46 pripadnika jedinice koji su u međuvremenu preminuli, podsjetio je Eduard Blagaj, predsjednik Udruge SJP OSA, inače i jedan od ratnih zapovjednika ove jedince.

„Čast mi je i s ponosom mogu reći da Udruga Specijalne jedinice policije OSA aktivno promiče vrijednosti, značaj i doprinos Specijalne jedinice policije “OSA” u obrani domovine i oslobađanju okupiranih područja. Odavanjem počasti osmorici naših heroja koji su dali svoj život za samostalnu, nezavisnu, suverenu i slobodnu Republiku Hrvatsku, kao i 46-orici pripadnika koji su izgubili život do danas, vrednujemo žrtvu koju su podnijeli u Domovinskom ratu. Čuvamo od zaborava istinu, njegujemo i čuvamo vrijednosti i stečevine obrambenog i osloboditeljskog Domovinskog rata“, rekao je Blagaj.

Ratni put Specijalne jedinice policije OSA, pročitala je kći poginulog specijalca – pripadnika „OSA“, umirovljena policajka Marina Dražetić Leginović.

Podsjetila je kako je pri Policijskoj upravi Sisak 15. ožujka 1991. osnovana Posebna jedinica policije Sisak sa zadaćom zaštite ugroženog ustavnog poretka, u održavanju i uspostavljanju narušenog javnog reda i mira u većem opsegu. Od 15. studenog ’91. naziv dotadašnjih postrojbi posebnih jedinica policije mijenja se i glasi: Specijalne jedinice policije te se one formiraju pri svim policijskim upravama. Preustrojem, Posebna jedinica policije u Policijskoj upravi Sisak postaje Specijalna jedinica policije naziva „OSA“. Ustrojem je određeno da će jedinica biti jačine 150 djelatnika, plus isti broj rezervnog sastava.

Tijekom prve godine djelovanja, jedinica je dala velik doprinos u obrani Banovine. U razdoblju od rujna ’91. do svibnja ’92. godine, jedinica djeluje isključivo lokalno i to u Topuskom, Viduševcu, Petrinji, Gori, Gračenici, Šišincu, Komarevu, Blinjskom Kutu i Međuraču. U tim akcijama pogibaju njezina 4 pripadnika, dok ih je 9 teže ili lakše ozlijeđeno.

Od svibnja 1992. Sektor specijalne policije uključuje jedinicu na terene diljem Republike Hrvatske. Obavljajući zadaće od Cavtata preko Velebita do Zapadne Slavonije jedinica je sudjelovala u brojnim pretragama terena, izviđačkim akcijama, zaposjedanju crta razgraničenja i oslobađanju privremeno okupiranog teritorija. Pripadnici jedinice sudjelovali su i u najznačajnijim vojno-redarstvenim operacijama oslobađanja okupiranog područja, poput „Maslenice“, „Medačkog džepa“, „Bljeska“ i „Oluje“.

Kroz djelatni i pričuvni sastav postrojbe, prošlo je više od 500 pripadnika s područja Siska, Petrinje, Gline, Hrvatske Kostajnice, ali i drugih dijelova Hrvatske. Tijekom Domovinskog rata poginulo je 8, a ranjeno 16 pripadnika Specijalne jedinice policije „OSA“. Preustrojem unutar Ministarstva unutarnjih poslova, 30. svibnja 2001. godine, od Specijalne jedinice policije „OSA“ formira se Interventna jedinica policije.“

Sudionicima svečanosti koja je povodom 33. obljetnice osnutka SJP “OSA” održana u Veteranskom centru u Petrinji, obratili su se i njihovi gosti: Vladimir Milanković, prvi ratni zapovjednik Posebne jedinice policije i ratni načelnik Policijske uprave Sisak koji se obratio kao predstavnik Hrvatskog generalskog zbora, Dinko Tandara, ravnatelj Uprave za savjetodavnu, psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć, kao izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda te sisačko-moslavački župan Ivan Celjak koji se zapitao, vrednujemo li danas dovoljno ostavštinu hrvatskih branitelja – slobodu, neovisnost i demokraciju.

„Hrvatski branitelji su najveći junaci u hrvatskoj povijesti. I to sam rekao da ću reći ama baš svaki puta kada budem imao prigodu govoriti na bilo kojem događaju vezanom uz Domovinski rat, vezano uz hrvatske branitelje. To sam govorio i kao zamjenik župana. Moj prvi govor u Hrvatskom saboru je bio o hrvatskim braniteljima i tada sam rekao u Hrvatskom saboru da su hrvatski branitelji najveći junaci u hrvatskoj povijesti. To govorim i kao župan. To sam rekao i 22.6. u Brezovici jer smatram da je uvijek prigoda, svako mjesto i svako vrijeme prikladno i prigodno da se kaže da su hrvatski branitelji najveći junaci u hrvatskoj povijesti. Zašto je to tako? Svi smo mi učili i o kralju Tomislavu i o Stjepanu i Antunu Radiću i o banu Josipu Jelačiću i divili smo se, jer oni su zaista neki od najvećih junaka u hrvatskoj povijesti. I svi su oni težili upravo onom što ste vi ostvarili u Domovinskom ratu: slobodi, neovisnosti, našoj slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj. Oni su pokušali, a vi ste to učinili. I zato ste vi najveći junaci u hrvatskoj povijesti. I mi toga nismo svjesni. Niste svjesni niti vi toga. Ja bih volio da to osvijestimo u ovo vrijeme dok imamo čast živjeti s vama, međutim bojim se da ćemo to osvijestiti ne mi, nego generacije koje dolaze za 50, 100 ili 200 godina. Međutim, ja ću o tome govoriti svaki puta kada budem imao prigodu“, poručio je između ostalog Celjak.

Prije neformalnog druženja koje je uslijedilo nakon svečane akademije, Eduard Blagaj, predsjednik Udruge Specijalne jedinice „OSA“ uručio je Adrijani Nenadić, voditeljici Veteranskog centra u Petrinji dvije knjige o ratnom putu specijalne policije.

U knjižnici Veteranskog centra tako će se od sada nalaziti i naslovi: „Specijalna jedinica policije „OSA“ u Domovinskom ratu“ i „Specijalna policija u Domovinskom ratu“.

U ime Grada Petrinje, kao izaslanik saborske zastupnice i gradonačelnice Magdalene Komes, obljetnici je nazočio Nenad Bužanić, koordinator za pitanja branitelja Grada Petrinje.

Izvor fotografija s odavanja počasti u Sisku: SMŽ

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X