stražanacistarčevićnaslov

Prva koncertna suradnja dvojice Krešimira – Stražanca i Starčevića, ostvarena na Pijanističkom memorijalu Ranko Filjak

PETRINJA – Četvrto izdanje Pijanističkog memorijala Ranko Filjak u četvrtak, 6. srpnja donijelo je još jedan zanimljiv koncert i zanimljivu suradnju. U Župnoj crkvi sv. Lovre u Petrinji, po prvi put zajedno, nastupili su imenjaci – bas bariton Krešimir Stražanac i pijanist Krešimir Starčević.

„Pa evo, i meni je prvi put da kao Krešimir sviram s Krešimirom“, kroz smijeh je primijetio Stražanac te dodao: „Kolegu jako cijenim. Do sad smo bili uvijek u kontaktu, ali nikad nismo zajedno svirali. Utoliko sam još sretniji što smo ovu priliku i realizirali i što smo dobili poziv da nastupimo ovdje u Petrinji – lijepa akustika, predivan instrument, nadam se da će i publika biti zadovoljna. Uvijek je lijepo vidjeti da u jednom ovakvom gradu, a ja inače i sam dolazim iz Slavonije, iz jednog manjeg grada, manjeg mjesta i kažem, uvijek je lijepo vidjeti da i u ovakvim mjestima ima kulture i da ljudi imaju interesa za kulturu. Naravno, to isto je važno i graditi. Ne samo reći: „imamo koncerte klasične glazbe“, nego jednostavno i nagovoriti nekog da dođe malo poslušati. Bude to nekad stvarno lijepo. Nadam se da će i večeras biti“, kazao je uoči koncerta Krešimir Stražanac koji je u Petrinju stigao nakon sezone u kojoj je, između ostalog, s Berlinskom filharmonijom nastupao u Barceloni i Madridu; pjevao naslovne uloge u dvije opere u Beču, nastupao u operama u Helsinkiju i Leipzigu, koncertima u Montrealu …

Na programu koncerta koji su petrinjskoj publici izvela dvojica Krešimira, bila su djela Blagoja Berse i Sergeja Rahmanjinova. Simbolična poveznica između ove dvojice skladatelja je 150. obljetnica njihova rođenja (obojica su rođeni 1873. godine – Rahmanjinov 1.travnja, Bersa 21.prosinca).

„Da, 150. godišnjica rođenja i jednog i drugog skladatelja. Naravno, to je i razlog zašto smo odabrali ove skladatelje. Moj kolega je poglavito birao, to je bila njegova ideja. On je inače jako talentiran za te stvari, pa sam ja to njemu prepustio, s tim da sam mu pomogao odabrati koje komade, ali sama ideja za koncert je potekla od kolege Starčevića. Ono što je jako važno da smo i Bersu odabrali. Mi znamo djela Berse koja učimo u školi, ali recimo, Blagoje Bersa ima 24 kompozicije za glas i glasovir. Od tih 24, večeras ćemo izvesti 11. Uvijek je lijepo čuti djela naših skladatelja, pogotovo našoj publici, zato što je dio tih djela i na hrvatskom jeziku, pa se može sve lijepo razumjeti. Drugi razlog je i taj što imamo na što biti ponosni. Imamo jako dobre skladatelje. Recimo, Dora Pejačević je u posljednje dvije-tri godine stvarno doživjela veliki „bum“ u cijeloj Europi i svijetu, izvodi se posvuda. Zašto se i Blagoje Bersa ne bi izvodio isto tako, jer Blagoje Bersa je jako kvalitetan skladatelj. Zašto sviramo Sergeja Rahmanjinova?  To jednostavno ima veze s tim što je čovjek pisao predivnu, predivnu glazbu. Ni ja ni kolega Krešimir nismo nikad svirali, izvodili Rahmanjinova i to nam je obojici bila nekako želja. Možda Krešimiru Starčeviću još i više nego meni. S obzirom da je on to odabrao, onda sam ja nekako krenuo izvoditi ta djela Rahmanjinova i učiti ih i zapravo sam vidio koliko su ta djela duboka, emocionalna“, kazao je među ostalim Stražanac.

Osim romansi i popijevki Blagoja Berse i Sergeja Rahmanjinova koje su izveli zajedno, pijanist Krešimir Starčević odsvirao je i nekoliko njihovih solo skladbi napisanih za klavir.

Inače, Starčević se proteklih godina intenzivno posvetio osmišljavanju i izvođenju koncerata kojima obilježava značajne obljetnice rođenja ili smrti velikih skladatelja. Ove godine su to upravo obljetnice rođenja Rahmanjinova i Berse. (Osim u Petrinji, skladbe za glas i glasovir ove dvojice autora, zajedno sa Stražancem, predstavit će i na Večerima u sv. Donatu u Zadru, Samoborskoj glazbenoj jeseni, kao i na koncertima u Beču i turneji po Brazilu. Klavirska tria dvojice skladatelja, zajedno će s violinistom Marcom Grazianiem i violončelisticom Laticom Anić izvesti na ovogodišnjim Dubrovačkim ljetnim igrama te Osorskim glazbenim večerima).

Stražancu i Starčeviću publika u Petrinji zahvalila je srdačnim pljeskom i pozivom na bis, čemu su se glazbenici odazvali kraćim dodatkom.

Koncert su iz publike pratile i supruga Ranka Filjaka, Milvija i kći Martina Filjak

Završnica Memorijala u subotu, 8. srpnja uz obljetničarski koncert Đure Tikvice i njegovih 13 studenata 

Četvrto izdanje Pijanističkog memorijala Ranko Filjak završava u subotu, 8. srpnja „Obljetničkim koncertom“ kojim se obilježava 30 godina rada pijanista Đure Tikvice na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu. Program, također posvećen Rahmanjinovu, bit će izveden na dva klavira, a zajedno s Tikvicom, izvest će ga 13 njegovih, što sadašnjih, što bivših studenata. U crkvi sv. Lovre u Petrinji, koncert počinje u 20 sati.

Pijanistički memorijal Ranko Filjak realiziran je uz potporu Ministarstva kulture i medija RH, uz podršku Grada Petrinje i Turističke zajednice Grada Petrinje. Nositelj organizacije je Pučko otvoreno učilište Hrvatski dom Petrinja na čelu s ravnateljicom Vesnom Brebrić. Karlo Ivančić je umjetnički ravnatelj festivala. Producent je Edmund Andler Borić. Koncerti se održavaju u Župnoj crkvi svetog Lovre. Ulaz na sve koncerte je besplatan.

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X