požar-1

Samo tijekom ožujka 215 požara na otvorenim prostorima, u gašenju sudjelovalo 936 vatrogasaca

Dolaskom lijepog vremena, započela je sezona čišćenja poljoprivrednih i drugih površina prilikom čega građani spaljuju biljni i drugi gorivi otpad, čime se povećava opasnost od nekontroliranog širenja požara na otvorenom prostoru.

Tijekom ožujka 2022. godine (do 25.) na području Sisačko-moslavačke županije, izbilo je 215 požara na otvorenom prostoru na kojima je sudjelovalo 936 vatrogasaca s 307 vozila u ukupnom trajanju od oko 1900 sati, priopćili su iz Vatrogasne zajednice Sisačko-moslavačke županije.

„Kako bi se smanjio broj požara i vatrogasnih intervencija, zamoljavaju se građani da, sukladno savjetima Ministarstva unutarnjih poslova, prilikom spaljivanja biljnog otpada na otvorenim prostorima, šumama i poljoprivrednim površinama, posebnu pozornost obrate pri rukovanju vatrom ili lakozapaljivim predmetima te ih pozivamo na dodatan oprez i stalni nadzor vatre do kraja spaljivanja suhe trave i raslinja s ciljem zaštite osoba i imovine. Zamoljavaju se građani da u slučaju spaljivanja poduzmu sve potrebne mjere zaštite od požara, a posebice da prije početka spaljivanja obavijeste nadležnu javnu vatrogasnu postrojbu ili dobrovoljno vatrogasno društvo, da spaljivanje obavljaju na prostoru koji je dovoljno udaljen od gospodarskih i stambenih objekata, niskog raslinja i šuma te električnih vodova i stupova, da ne pale vatru za vjetrovita vremena, da ne pale vatru u predvečerje ili noću, da ne napuštaju mjesto spaljivanja dok vatra nije do kraja ugašena i da u slučaju nekontroliranog širenja vatre, odnosno izbijanja požara, što hitnije nazovu vatrogasce“, poručuju iz Vatrogasne zajednice Sisačko-moslavačke županije.

Temeljem Zakona o zaštiti od požara, za fizičku osobu koja izazove požar propisana je novčana kazna od 15.000 do 150.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana. Istim je Zakonom propisano da će se osoba koja izazove požar iz nehaja, što je najčešći slučaj kod požara otvorenih prostora, kazniti za prekršaj novčanom kaznom od 2.000 do 15.000 tisuća kuna.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X