kajtazinaslov

Sastanak o statusu pripadnika romske nacionalne manjine na području Grada Petrinje

PETRINJA – Petrinjska gradonačelnica Magdalena Komes održala je ovog četvrtka sastanak u petrinjskoj gradskoj upravi sa svojim kolegom, saborskim zastupnikom Veljkom Kajtazijem na kojem se razgovaralo o statusu pripadnika romske nacionalne manjine na području Grada Petrinje.

Sastanku su prisustvovali i predsjednica Saveza Roma u Republici Hrvatskoj „KALI SARA“ Suzana Krčmar, predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine SMŽ Stanoje Nikolić te predstavnici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, MUP-a, Centra za socijalnu skrb i ravnatelji osnovnih škola „Mate Lovraka“ i „Dragutina Tadijanovića“.

„Danas smo održali jedan kvalitetan, širi sastanak za otvaranje dijaloga o problematici i stanju romske nacionalne manjine na području Grada Petrinje. Otvorili smo vrata, pružili smo ruku, kao što je i na razini Republike Hrvatske otvoren dijalog i put ka ostvarivanju svih životno važnih pitanja i prava, ne samo romske nego i ostalih nacionalnih manjina. Tako smo i mi voljni na području Grada Petrinje otvoriti i one najveće probleme i upravo zato smo pozvali širi krug ljudi – ravnatelje osnovnih škola u čijim školama imamo pripadnike nacionalnih manjina, predstavnike Centra za socijalnu skrb i našeg Područnog ureda Zavoda za zapošljavanje i Policijske postaje, da vidimo po segmentima koji su to problemi s kojima se susreću Romi. Problem je zapravo što se mnogi od njih ne deklariraju tako. Zašto je to problem? Zato što evo i preko njihovog predstavnika u Saboru, gospodina Kajtazija, kao deklarirani Romi, odnosno kao romska zajednica, mogu zapravo ostvarivati brojna prava. Osigurana su i financijska sredstva koja su nam na raspolaganju i kroz razna ministarstva i kroz fondove Europske unije, ali i na lokalnim razinama“, rekla je nakon sastanka petrinjska gradonačelnica Magdalena Komes.

Smatra kako sustavnim pristupom – od obrazovanja do zapošljavanja, treba ići u smjeru podizanja kvalitete života Roma i razbijanja stereotipa i predrasuda koje, nažalost, u društvu još uvijek postoje o romskoj zajednici: „Želimo da, pogotovo ove mlađe generacije, razbijaju predrasude koje velika većina nažalost ima o Romima. Ne treba generalizirati, kao ni u svemu ostalome. Znamo da ima mladih naraštaja koji se školuju i koji svojim primjerom mogu biti uzor novim, mlađim generacijama. Sastali smo se upravo da bismo „probijali zidove“, razbijali predrasude i otvoreni smo za buduće dijaloge. Ovdje smo danas načeli nekoliko tema, problema. Za neke već imamo rješenja, međutim za brojne druge probleme trebat će neko vrijeme da se rješenja iznađu. Kao i u svim drugim segmentima, niti jedan problem nije rješiv preko noći. Bitna je volja za suradnjom i za otvaranje dijaloga“, kazala je Komes.

Saborski zastupnik Veljko Kajtazi koji osim romske, u Hrvatskom saboru zastupa pripadnike još 11 nacionalnih manjina (austrijske, bugarske, njemačke, poljske, rumunjske, rusinske, ruske, turske, ukrajinske, vlaške i židovske), zahvalio je petrinjskoj gradonačelnici na inicijativi.

„Na samom početku dozvolite mi da zahvalim gradonačelnici, imajući u vidu da je meni ovo četvrti mandat, a prvi ovakav sastanak u Gradu Petrinji. Drago mi je da je gradonačelnica potaknula sastanak na koji su pozvani i ravnatelji osnovnih škola i Centar socijalne skrbi i Hrvatski zavod za zapošljavanje. Drago mi je što je na današnjem sastanku bila i predsjednica Saveza Roma „KALI SARA“ kao krovne organizacije Roma i partnera Vladi. Razmijenili smo informacije o svemu što se događa kad su u pitanju problemi i unapređivanje standarda i života Roma u gradu Petrinji“.

Na području Grada Petrinje samo je 10 osoba koje se izjašnjavaju kao Romi.

„Meni je izuzetno žao da po popisu stanovništva od 2021. imamo samo 10 deklariranih Roma za koje i gradonačelnica i ja znamo da ih nema toliko, nego da ih ima puno, puno više. Šteta je što se ne izjašnjavaju, jer od 22 nacionalne manjine koje imamo, samo pripadnici romske zajednice imaju hrpu strateških dokumenata. Od 2003. do danas imamo i Nacionalni plan za Rome i „Dekadu“ i Nacionalnu strategiju i Nacionalni plan koji je ova Vlada donijela od 2021. do 2027. godine, da ne govorimo o Operativnom programu za nacionalne manjine, posebno za romsku nacionalnu manjinu. Moram reći da su svi ti strateški dokumenti na neki način dosad bili „mrtvo slovo“ na papiru, ali Operativni program koji je Vlada donijela od 2016. istinski se realizira i naravno da se vidi kompletno unapređenje u romskim naseljima i kad je u pitanju stanovanje i obrazovanje i zapošljavanje i statusna pitanja i sve ostalo što obuhvaća romsku zajednicu“, kaže Kajtazi.

Na pitanje koji je najveći problem romske zajednice, kaže, ne može se jednoznačno odgovoriti, jer jedan problem uvijek povlači za sobom i niz drugih.

„To je jedan „začarani krug“. Nije dovoljno da jedan Rom završi obrazovanje, da možda završi studij, jer onda postoji drugi problem, a to je zapošljavanje. I da bi uopće omogućio nekome da završi studij ili srednju školu, on mora imati osnovne uvjete za život. Drago mi je da sam danas čuo ovdje od strane Ministarstva unutarnjih poslova da kad su u pitanju Romi, romska zajednica, da nemaju problema, što ne mogu reći da je tako i u drugim županijama. Ali, drago mi je da sam to mogao čuti. Drago mi je isto tako da sam čuo da u osnovnim školama – ravnatelj i ravnateljica su iznijeli – da djeca idu u škole. Ali čuo sam isto tako i da se oni ne deklariraju kao Romi, što mi je opet jako, jako žao. S treće strane, predstavnici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje također su iznijeli informacije o zapošljavanju Roma preko određenih javnih radova, što je, mislim, jako dobro, ali ti javni radovi, to je samo trenutno ublažavanje, odnosno trenutno zapošljavanje. Jako puno radimo na tome da to bude srednja ili starija populacija Roma. Nikako ne mlađi uzrast Roma. Mislim da u svemu tome maksimalno treba iskoristiti strateške dokumente koje mi imamo. Ako na vrijeme signaliziramo problem, mislim da ga možemo i riješiti.“

Na sastanku su sudjelovali i predstavnici dviju romskih obitelji koji su iznijeli svoje probleme sa stambenim zbrinjavanjem nakon potresa.

Kajtazi je zamolio pripadnike romske zajednice da se bolje organiziraju i informiraju svoje predstavnike o problemima koje imaju, kako bi se lakše moglo raditi na njihovu rješavanju. Na kraju, dogovoren je i nastavak suradnje s Gradom Petrinjom kroz zajedničke sastanke.

„Dogovorili smo se da ćemo ovakve sastanke, možda ne baš u ovom obliku, nego s manje sudionika, imati češće, da vidimo što možemo i ja i gradonačelnica učiniti. Ono što je i gradonačelnica signalizirala, a što mi sve vrijeme radimo, to je predškolski odgoj, odnosno obrazovanje, obrazovanje i samo obrazovanje. Vjerujem da ćemo zajedno u tom dijelu sigurno jako puno raditi“, zaključio je Kajtazi.

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X