Inkluzivna farma - Zeleno zlato 06062022 (14)

Održana završna konferencija projekta “Inkluzivna farma – Platforma zelenog poduzetništva”

HRASTOVICA – Na Inkluzivnoj farmi u Hrastovici 6. lipnja održana je završna konferencija na kojoj je Društvo za socijalnu ekologiju Zeleno Zlato s partnerima prezentiralo rezultate projekta “Inkluzivna farma – Platforma zelenog poduzetništva”. Aktivnosti i usluge na farmi šire se paralelno s provedbom projekta „Inkluzivna farma – Temelj samostalnog života“ kojeg provodi isti projektni konzorcij, pri čemu je nositelj tog projekta Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-Moslavačke županije.

Nositelj projekta “Inkluzivna farma – Platforma zelenog poduzetništva” je društvo Zeleno Zlato, a partneri na projektu su Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije i Grad Petrinja. Više o samom projektu kazao je njegov voditelj Ognjen Andrić: „Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Ovo je jedan od dva projekta koja se provode na Inkluzivnoj farmi kroz koje su postavljeni temelji koje možete vidjeti ovdje oko nas. Projekt je provedem kroz tri elementa. Neću vas zamarati s administrativnim dijelom, ali bitan element je taj u kojem smo prvo postavili infrastrukturu i proveli nakon toga sve radionice osposobljavanja. Od nabave kombi vozila, montaže sanitarnih čvorova, izgradnje objekata i ovih drugim stvari koje se ne vide – sve je to postavljeno kroz ova dva projekta. Nakon toga smo pristupili ovom finijem dijelu postavljanja i provedbe raznih radionica.“ – kazao je Andrić.

Ivan Latinčić asistent u provedbi osposobljavanja otkrio nam je što na projekt kažu sami korisnici: „Vjerujem da je prošlo odlični i korisnici su vrlo zadovoljni i mislim da je velika stvar što su se paralelno provodila dva projekta. Tako da su imali bogatstvo radionica, sveukupno pet, a u sklopu ovog projekta tri radionice. Bili su jako sretni jer to je ono što je bitno. Ja radim u partnerskog udruzi UOSI SMŽ, a činjenično stanje je da osobe s invaliditetom u toj dobi od 21 godine pa do nekih starijih dana nemaju podršku sustava. Nisu uključeni u aktivnosti i to je ono što smo im ovdje omogućili i ono što je po meni bitno, a to se vidi i po njima jer stvarno s veseljem su dolazili na svaku radionicu koju smo imali.“ – kazao je Latinčić.

Sastavni dio projekta bile su i radionice pčelarstva i izrade pčelinjih proizvoda koje je vodio Branko Žilić. Uvodne aktivnosti pripreme košnica odradili su korisnici Inkluzivne farme: „Temeljni dio su oni postavili, to je trajalo par mjeseci. Poslije toga smo radili s korisnicima Kontejnerskog naselja Mošćenica. Nakon toga smo ostvarivali suradnju s nižim razredima osnovnih škola. Svaki taj dio imao je posebne ciljeve. Imali smo djece  koja su imali od 7 do 10 godina do ljudi koji su imali čak i 80 godina. Ostvarili smo sve što smo htjeli, a htjeli smo kod nekih razbiti strah od pčela, objasniti i približiti djeci ulogu pčela u prirodi i postojanju cijele Zemlje kao takve. I naravno proizvodnja koja nam ipak nije bila najvažnija, ali uspjeli smo dobili određenu količinu meda i peluda.“ – kazao je Žilić.

Projekt je okupio različite ciljane skupine korisnika pa su tako osim osoba s invaliditetom u projektnim aktivnostima sudjelovali i umirovljenici i korisnici iz kontejnerskih naselja u Mošćenici, Češko Selo i Sajmište kojima su svakako uljepšale svakodnevicu. Projektne aktivnosti ipak su najzanimljivije bile učenicima osnovnih škola. Uključivanje školaraca dodatna je vrijednost ovog projekta za koju je zaslužna Martina Mladenović voditeljica radionica samoniklog bilja i prirodne kozmetike. „Imala sam sreću voditi dvije radionice koje su išle paralelno – samoniklo bilje i prirodna kozmetika. S korisnicima smo upoznavali to bilje, upoznavali smo i jedni druge, to je stvarno bio jedan lijepi veliki zajednički projekt. Učili smo i o ciklusima prirode, godišnjim dobima, mjesečevom kalendaru… Kad smo se fokusirali samo na te neke lijepe stvari ostvarili smo divne rezultate suradnje, a pojavila su se i prijateljstva. Nadam se da smo i ovim svim zasijanim, posađenim, pojedenim, proveseljenim, prerađenim i u krajnjoj liniji namazanim na kožu našim biljkama s ovog područja raširili naša srca i međusobne veze koje nas danas nakon završetka projekta, mislim, povezuju za zauvijek.“ – kazala je Mladenović.

Saša Balen Andrić projektna je asistentica i idejna začetnica „Inkluzivne farme“ koja se prije 5 godina s tim konceptom susrela u drugim europskim zemljama gdje je radila kao evaluator projekta „Pro farm“. Inicirala je pokretanje prve Inkluzivne farme u Hrvatskoj, dok recimo, u Nizozemskoj takvih i sličnih farmi ima preko 800. „Prvo bi se zahvalila svima, bilo je divno gledati kako ideja prerasta u stvarnost. Jako mi je drago da smo ostvarili takvu suradnju s partnerima i da smo ostvarili temelje na kojima se sada može graditi do u nedogled. Vani su stvari nešto drugačije, oni su naravno prije u priču krenuli i tamo postoji nekoliko različitih vrsta Inkluzivnih farmi. Svaka se razvija na način da zadovolji određene potrebe tako smo i mi našu prilagodili da zadovolji naše potrebe. Lijepo vidjeti sretna lica djeca koja farmu koriste i lijepo je vidjeti ljude koji s veseljem ovdje dolaze na posao. Hvala vam svima zbog toga.“

  • Inkluzivna farma – Zeleno zlato 06062022 (19)
  • Inkluzivna farma – Zeleno zlato 06062022 (3)
  • Inkluzivna farma – Zeleno zlato 06062022 (2)
  • Inkluzivna farma – Zeleno zlato 06062022 (17)
  • Inkluzivna farma – Zeleno zlato 06062022 (5)
  • Inkluzivna farma – Zeleno zlato 06062022 (6)

Jedan od korisnika projekta je i gospodin Lazo Dželalija iz Kontejnerskog naselja Mošćenica. Kao rezultat sudjelovanja u projektu gospodin Dželalija sa svojom je obitelji pokrenuo liniju kozmetičkih proizvoda koja će se uskoro naći u prodaji. „Moram se zahvaliti što sam pozvan da se ovom projektu priključim nakon potresa i oštećenja koja sam doživio. To mi je bio jedini izlaz i nada da se može preživjeti. Živjeti s prirodom – nema ništa bolje od toga. Uživati u radu s biljkama je velika stvar i o tome učiti i učiti druge o tome. Pokrenuli smo liniju prirodnih kozmetičkih proizvoda. Nadam se da ćemo uskoro krenuti i s drugim proizvodima – uljima za masažu, tonicima i medom s biljem kao dodatak prehrani. Ti proizvodi nam daju  neku zadovoljstvo i nadu u budućnost, da ne koristimo previše kemije jer kemija potroši puno energije. Učimo i djecu, koja dolaze ovdje, kako živjeti s prirodom, kako preživjeti u prirodi i da sve koriste i ne bacaju. Učimo ih da ne uništavaju ono što nam je priroda dala.“ – kazao je Dželalija.

Projekt „Inkluzivna farma – Platforma zelenog poduzetništva“ trajao je 26 mjeseci, a ukupna vrijednost mu je 1.420.392 kuna. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda u okviru Poziva „Razvoj i provedba programa za socijalnu koheziju i povećanje zaposlenosti u gradovima: Kninu, Belom Manastiru i općini Darda, Benkovcu, Petrinji i Vukovaru.

Nakon završne konferencije projekta održani su 6. dani otvorenih vrata Inkluzivne farme. Tom prigodom farmu su posjetili učenici trećih razreda Osnovne škole Viktorovac iz Siska. Školarci su poslijepodne proveli u prirodi i upoznali se sa samom farmom, njezinim radom te naučili više o bilju i pčelama.

  • Inkluzivna farma – Zeleno zlato 06062022 (11)
  • Inkluzivna farma – Zeleno zlato 06062022 (10)
  • Inkluzivna farma – Zeleno zlato 06062022 (9)
  • Inkluzivna farma – Zeleno zlato 06062022 (8)
  • Inkluzivna farma – Zeleno zlato 06062022 (7)

 

Monika Perlic

Monika Perlic

Monika Perlić, novo je mlado lice u programu Petrinjskog radija. Radijsko iskustvo stjecala je na drugim radio postajama, a od sada ju svakodnevno možete slušati u našem programu. Zguštati će s vama prvu jutarnju kavu ili vam poslijepodnevne sate učiniti opuštenijima, nasmijavati vas te podijeliti s vama i zanimljivosti i sve važne informacije.

NAJNOVIJE VIJESTI

X